امروز:16:17:30 13 مرداد 1399
  • 0718345834
  • +98 0718345834
  • info@khorma.com
انجمن ملی خرمای ایران
National Association Of Iranian Dates
20
مهر
1395

هفتمین نشست شورای گفتگو استان کرمان با موضوع بررسی مشکلات خرما وپسته

هفدمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با حضور مدیرعامل بانک کشاورزی کشور و با موضوع بررسی مسائل و مشکلات محصولات پسته و خرما برگزار شد که در پایان فعالان صنعت پسته اعطای تسهیلات ارزی با نرخ بهره بین المللی و فعالان خرما تسهیلات ارزان قیمت با زمان بازپرداخت طولانی تر را خواستار شدند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان، رئیس اتاق کرمان در ابتدای این نشست، گفت: مشکلات پسته با درمان‌های مقطعی رفع نمی‌شود و اکنون آمریکا به عنوان رقیب توانمند پسته ایران با همه ساز و کار و به طور جدی وارد بازار رقابت شده است. سید مهدی طبیب زاده افزود: تاکنون سهم ایران و آمریکا در تولید پسته کمتر از میزان نیاز بازار مصرف دنیا بوده اما امروز تولید آمریکا به سطح مصرف دنیا رسیده و قطعا سعی می کند بازارهای ما را در دست بگیرد. وی با اشاره به اینکه 80 درصد محصول پسته صادراتی است و به ارز و مبادلات خارجی بستگی دارد، تصریح کرد: در آغاز کار دولت یازدهم قیمت هر دلار سه هزار و 700 تومان بوده که اکنون به سه هزار و 580 تومان رسیده و تورم خطی و جمعی نیز در این مدت 60 درصد بوده است. طبیب زاده اظهار کرد: کالایی که مخارج آن ریالی و درآمد آن ارزی است، با 60 درصد تورم داخلی مواجه بوده اما ارز 120 تومان ارزان‌تر شده است.

رئیس اتاق کرمان خاطرنشان کرد: قطعا تثبت نرخ ارز و کاهش آن اثرات شگرف اقتصادی دیگری داشته، اما برای پسته که به طور مستقیم به ارز بستگی دارد مشکلاتی به وجود آمده و در این شرایط نمی توانیم با رقیبی که تولید پسته آن به 400 هزار تن رسیده، با عملکرد تولید بالای چهار تن در هر هکتار و برخورداری از تسهیلات با نرخ بهره پایین و گاها منفی رقابت کنیم. وی تاکید کرد: باید راهکاری برای درمان ریشه‌ای این مشکل ارائه شود زیرا در غیر این صورت پسته را به عنوان یک بخش مهم اقتصادی از دست خواهیم داد. طبیب زاده، با اشاره به اینکه حاکمیت و دولت باید شرایط رقابت این محصول را فراهم کنند، گفت: درخواست فعالان پسته این است که تسهیلات ارزان قیمت ارزی با نرخ بهره کم و بین المللی داده شود.

رئیس اتاق کرمان تصریح کرد: همچنین باید ساز و کار مناسب تعریف شود تا بتوان بیش از نیم تن تولید با کیفیت در هگتار و نیز قیمت تمام شده مناسب داشته باشیم. وی در رابطه با محصول خرما نیز اظهار کرد: خرما سازو کار خود را پیدا کرده، زیرا 80 درصد مصرف خرما در داخل کشور است و بازار آن تامین می شود. طبیب زاده، با بیان اینکه خرما بازار کم تنشی دارد و انجمن خرما به خوبی فعال بوده است، گفت: 50 میلیون دلار خرما از کل کشور صادر و سهم آن عادلانه رعایت شده است. رئیس اتاق کرمان افزود: صندوق ملی پسته در وزارت جهاد کشاورزی راه اندازی شده که به عنوان نهاد تاثیرگذار در تامین مالی، می تواند با الزامات و ترکیب هیات امنایی مورد تایید بخش خصوصی، به کارها سرعت ببخشد. وی با اشاره به مشکل کم آبی در کرمان گفت: بر اساس یک طرح کارشناسی شده، پیشنهاد می شود در هر جایی از کشور که امکان کشت وجود دارد به جای زمین‌های پسته زمین های جایگزین به کشاورزان پسته کار داده شود و از آب در این مناطق برای مصرف در صنعت استان استفاده شود.

طبیب زاده، خاطرنشان کرد: برای اینکه بتوان حداکثر تا پایان سال جاری سه محصول استان را در بورس کالا عرضه کرد باید اداره کل استاندارد استان، اتاق کرمان و سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمان، موظف شوند تا ظرف مدت مشخصی استاندارد انبارها و کالاها را تعریف کنند. وی در رابطه با بخشودگی جرایم وام های زیر 100 میلیون تومان نیز گفت: اگر چه ممکن است این اقدام تنبیهی برای افرادی باشد که تسهیلات خود را پرداخت کرده‌اند اما به عنوان ذینفعان این بخش این موضوع را به عنوان مصوبه پیگیری خواهیم کرد.

در ادامه این نشست عضو هیات نمایندگان اتاق کرمان با اشاره به اینکه تسهیلات پرداختی به خرما دو مشکل دارد، اظهار کرد: سود این تسهیلات با توجه به حاشیه سودی که این محصول دارد، بسیار بالاست و مدت بازپرداخت آن نیز با توجه به گردش مالی خرما که تنها یک گردش مالی در صادرات دارد، کم است. محمدحسین اکبری گفت: بین فصل برداشت و فصل مصرف و فروش خرما فاصله طولانی و خواب سرمایه وجود دارد که پاسخگوی این سود نیست و حداقل وام ها با بازپرداخت 12 ماهه در نظر گرفته شود.

وی گفت: بیمه خرما و مبلغی که برای خسارت محصول خرما در نظر گرفته شده، کمتر از 10 درصد هزینه تولید خرماست و مسئله‌ای که وجود دارد این است که بیمه کشاورزی همه واریته های خرما را به یک شکل نگاه کرده است. اکبری، با بیان اینکه هزینه‌های تولید خرما در استان کرمان به مراتب بیشتر از سایر استان هاست، افزود: هزینه تولید هر کیلوگرم خرمای مضافتی که بیشتر این محصول استان صادر می شود، دو هزار و 500 تا پنج هزار تومان است که اگر برای هر نخل خرما بین 40 تا 150 کیلوگرم در نظر گرفته شود حداقل 200 هزار تومان هزینه آن می شود و محصول فروش آن 800 هزار تومان برای هر نخل است در صورتی که برای هر نخل تنها 30 هزار تومان به عنوان خسارت در نظر گرفته شده است.

عضو هیات رئیسه انجمن ملی خرمای ایران ادامه داد: هم اکنون شهرستان نرماشیر خسارت سال قبل خود را که معادل چهار میلیارد تومان بوده، هنوز دریافت نکرده است.  وی تصریح کرد: در حال حاضر نیاز به تسهیلات در بخش های مختلف صنعت خرما وجود دارد که باید به باغدار کمک شود تا هزینه تولید خرما کاهش یابد. اکبری، خاطرنشان کرد: بر روی قیمت گذاری خرما در بازار داخل و خارج نمی توان مانور داد، قیمت صادراتی در خرما ثابت است و اگر قرار باشد قیمت داخل افزایش یابد، مصرف کاهش می یابد و همین موضوع باعث می شود خرما روی دست باغداران باقی بماند.

وی افزود: باید قیمت تمام شده محصول را برای باغدار با اصلاح باغات، مکانیزاسیون و آبیاری تحت فشار کاهش داد و در این موارد باید 100 درصد یارانه توسط دولت داده شود که هزینه آن به مراتب کمتر از انتقال آب خواهد بود. عضو هیات رئیسه انجمن ملی خرمای ایران همچنین از مدیرعامل بانک کشاورزی درخواست کرد تسهیلات قبل از زلزله نیز توسط این بانک بخشیده شود همانطور که بیشتر بانک های تجاری آن را بخشیده‌اند. اکبری ادامه داد: ایجاد شعبه صرافی مهر در کرمان را خواستاریم که با توجه به صادرات خرما در این استان، از نیازهای مهم محسوب می شود.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک کشاورزی نیز در ادامه این نشست با اشاره به اینکه سال گذشته نیز سه هزار میلیارد ریال برای پرداخت بدهی بیمه کشاورزان اختصاص یافت، گفت: در سال جاری سه هزار میلیارد ریال مصوب شده که تا 10 روز آینده تمامی بدهی دولت به کشاورزان بابت بدهی بیمه پرداخت شود. مرتضی شهیدزاده افزود: کلید واژه اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی، بیمه محصولات کشاورزی است زیرا اگر در مسیر تولید مشکلی ایجاد شود، بیمه پشتیبان کشاورز خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: بیمه محصولات کشاورزی از سال 62 راه اندازی شد که در آن زمان گزینه های بیمه و تعداد محصولات نیز محدود و قرار بود گسترش یابد و در ادامه بانک کشاورزی به عنوان کارگزار بیمه مشخص شد. مدیرعامل بانک کشاورزی عنوان کرد: غیرشفاف بودن بودجه بیمه محصولات کشاورزی و حجم بالای کار و نقدینگی در این بخش نیازمند ایجاد واحد جدید برای بیمه محصولات کشاورزی است که بانک کشاورزی نیز در آن همکاری داشته باشد.

شهید زاده، با بیان اینکه تاکنون پنج هزار و 100 میلیارد تومان از منابع بانکی را در بخش بیمه پرداخت کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: آمادگی حمایت از فعالان بازار پسته و صادرکنندکان وجود دارد اما حمایت ما به فعالیت این مجموعه ها بستگی دارد. وی افزود: در رابطه با پسته بخشی مربوط به تولید و روش تولید است که نشان می دهد در این بخش باید به سمت سامانه‌های متناسب با این تولید و روش های نوین در این حوزه حرکت کنیم که وزیر جهاد کشاورزی اعلام آمادگی کرده تسهیلات لازم را در این زمینه اعطا کند. شهید زاده، موضوع دیگر در حوزه پسته را بازار عنوان کرد و افزود: در شرایط کنونی، بازار تعیین کننده چگونگی تولید است و با توجه به اقدامات رقبا باید تلاش کنیم میزان تولید در واحد سطح افزایش و میزان مصرف انرژی کاهش یابد. وی بر تشکیل ستادی از نیروهای متخصص در حوزه پسته تاکید کرد و گفت: این ستاد می تواند از واحدها و سازمان های دیگر کمک بگیرد تا مشکلات پسته را برطرف کند.

در ادامه این نشست استاندار کرمان گفت: چهار هزار میلیارد ریال از سوی دولت برای کمک به تولیدکنندگان و صادرکنندگان بخش کشاورزی اختصاص یافته است. علیرضا رزم حسینی افزود: این آمادگی وجود دارد که از کشاورزان در حوزه تولید پسته و سایر محصولات کشاورزی حمایت کنیم و در این مسیر تسهیلات قانونی لازم ارائه می شود. وی اظهار کرد: هفته گذشته برای رفع مشکلات بخش پسته دو جلسه تشکیل و مواردی از جمله نبود هماهنگی بین تولیدکنندگان و صادرکنندگان، نبود متولی پسته و آسیب دیدگی شرکت تعاونی پسته رفسنجان به عنوان مشکلات اصلی این بخش مطرح شد.

رزم حسینی تصریح کرد: وقتی قیمت نفت، تورم و قیمت فلزات رنگین کاهش می یابد مشخص است که تاثیرات آن را در حوزه های مختلف از جمله پسته مشاهده می کنیم. استاندار کرمان با بیان اینکه بانک کشاورزی در استان کرمان بسیار خوب عمل کرده، گفت: تقاضا داریم چنانچه مقدور است منابع داخلی بانک ها در استان کرمان افزایش یابد تا بتوانند تسهیلات بیشتری را پرداخت کنند. وی اظهار کرد: بانک کشاورزی بیشترین پرداخت ها در مسیر رونق کشاورزی در استان کرمان را داشته است.