امروز:14:32:41 12 فروردین 1399
  • 0718345834
  • +98 0718345834
  • info@khorma.com
انجمن ملی خرمای ایران
National Association Of Iranian Dates
08
شهریور
1395

مدیرکل دفتر میوه

مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی: 

۱۷۰ هزار تن خرما از کشور صادر شد/ افزایش دمای هوا سبب ریزش خرما درطبس‌ 

مدیر کل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی از فراهم شدن زمینه‌های صادرات میوه‌های گرمسیری کشور خبر داد وگفت: سال گذشته ۱۷۰ هزار تن خرما از کشور صادر وگرمای هوا سبب ریزش خرمای طبس شد. 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، ابوالقاسم حسن‌پور عصر امروز در بازدید از نخلستان‌های طبس گلشن در خراسان جنوبی اظهار داشت: امسال دمای هوا سبب ریزش میوه‌هایی از جمله خرما در شهرستان طبس شده است.

وی افزود: خرمای منطقه طبس از کیفیت بالایی برخوردار بوده که به علت تولید آن در منطقه‌ای با گرمای شدید و رطوبت کم از نظر ارزش غذایی مطلوب تری نسبت یه دیگر نقاط کشور برخوردار است.

مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی گفت: از سال 93 واردات مرکبات به کشور ممنوع شده و سالانه 8 میلیون تن میوه گرمسیری در کشور تولید می‌شود.

حسن پور با بیان اینکه باغ‌های کشور 2.5 میلیون هکتار است بیان کرد: از این میزان 17 میلیون محصولات باغی تولید می شود که 8 میلیون تن محصولات گرمسیری شامل 4.5 میلیون تن مرکبات، یک میلیون تن خرما و یک میلیون تن انار است.

وی بیان داشت: سال گذشته 170 هزار تن خرما از کشور صادر شد که اصلاح نخلیات و فراهم شدن زمینه لازم برای صادرات میوه‌های گرمسیری کشور از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی است.

مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی گفت: افزایش دما موجب ریزش خرما در شهرستان‌ها به ویژه طبس شده و خرمای این منطقه به دلیل گرمای زیاد و رطوبت کم بهترین خرماست.

حسن‌پور افزود: کاهش رطویت،گرما و سبب آسیب چوبخار در نخل های طبس شده که باید برای مقابله با آن به بهره‌برداران آموزش های لازم داده شود.