امروز:14:31:20 12 فروردین 1399
  • 0718345834
  • +98 0718345834
  • info@khorma.com
انجمن ملی خرمای ایران
National Association Of Iranian Dates
08
شهریور
1395

راه های رفع آلرژی

راه هاي رفع آلرژي/گردو و خرما عامل تشديدکننده آلرژي تهران- ايرنا- آلرژي فصلي بيشتر در بهار بروز مي کند و مصرف برخي موادغذايي آلرژي زا مانند گردو و خرما مي تواند علائم اين عارضه را تشديد کند بنابراين پزشکان توصيه مي کنند در مصرف اينگونه موادغذايي دقت بيشتري شود.

آلرژي، واکنش افراطي سيستم ايمني بدن نسبت به عوامل مختلف است؛ افراد مبتلا به آلرژي، داراي سيستم ايمني هوشياري هستند که نسبت به برخي موارد واکنشي بيش از حد معمول نشان مي‌دهند. براي مثال گرده گياهان، مي‌تواند سيستم ايمني شخص آلرژيک را طوري تحريک کند که گويي با يک خطر جدي روبرو شده است.

از ديدگاه طب نوين، آلرژي واکنش سيستم ايمني است اما از ديدگاه طب سنتي تعريف آلرژي متفاوت است و علائم آلرژي مشابه علائم 'نزله' در طب سنتي است. نزله در طب سنتي شامل دو بخش گرم و سرد است. 

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا در اين خصوص توضيح داد: افراد مبتلا به اين عارضه بايد مواردي را رعايت تا از بروز و تشديد علائم آن جلوگيري و با آرامش بيشتري زندگي را سپري کنند. 

ژاله علي اصل، خارش چشم ، ريزش آب بيني، قرمز شدن چشم، عطسه و در برخي افراد علائم تنفسي را از جمله علائم آلرژي دانست و گفت: اين علائم با نزله گرم همخواني دارد. 

وي، ترشحات پشت حلق را از جمله علائم نزله سرد اعلام کرد و افزود: افراد مبتلا به آلرژي بايد از پرخوري و مصرف مايعات در بين غذا خودداري کنند و قبل از سيرشدن دست از غذاخوردن بکشند.

** گردو و خرما از عوامل تشديدکننده آلرژي علي اصل، گردو، خرما، سير و پياز خام را از جمله عوامل تشديدکننده آلرژي عنوان کرد و گفت: مبتلايان به آلرژي بهتر است در برنامه هاي غذايي از اين مواد غذايي استفاده نکنند. عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران، مصرف سوپ جو و آش گشنيز را به اين افراد توصيه کرد و افزود: روغن زيتون، آلو، بادام شيرين و عناب نيز از جمله موادغذايي موثر در کاهش اين عارضه به شمار مي روند. 

وي خواب طولاني در بعدازظهرها را براي اين افراد مناسب ندانست و افزود: اين افراد مي توانند حدود يک ربع بخوابند و بايد از خواب طولاني در بعدازظهرها پرهيز کنند. 

علي اصل با اشاره به اينکه در طب سنتي مهمترين هدف پيشگيري است و تجويزها بر اساس مزاج افراد صورت مي گيرد، اظهار کرد: در طب سنتي با اصلاح تغذيه و برخي رفتارها سعي مي شود از بروز و شيوع آلرژي در افراد پيشگيري شود.